Praca Magisterska

Jeśli jesteś zainteresowany pisaniem pracy pod moim kierownictwem, przeczytaj uważnie niniejsze informacje

Praca dyplomowa magisterska polega na samodzielnym rozwiązaniu zadania w ramach jednej lub kilku dyscyplin naukowych zgodnych z kierunkiem studiów. Jej autor wykazuje się pogłębioną wiedzą oraz umiejętnością jej zastosowania w zakresie podjętego tematu. Dodatkowo wykazuje się biegłością poszukiwania i wykorzystania piśmiennictwa wspierającego cel pracy. Autor powinien wykazać się umiejętnością tworzenia nowej wiedzy oraz wykorzystania istniejącej wiedzy. Autor wykorzystuje wiedzę z programu studiów, jednak zwykle wykracza poza program studiów. Rezultaty pracy mają charakter poznawczy, mogą mieć charakter użytkowy. Realizacja celów pracy polega na zastosowaniu metod naukowych. Praca powinna zawierać przegląd literatury naukowej dotyczącej podjętego tematu; może zawierać przegląd literatury zawodowej [1]. Jeśli masz pomysł który pokrywa się z moimi zainteresowaniami naukowymi i pozanaukowymi, możemy razem sprecyzować temat twojej pracy magisterskiej i rozpocząć współpracę.

Proponowana tematyka

Poniżej znajdują się zagadnienia w ramach których możesz sprecyzować tematykę twojej pracy inżynierskiej.

  • Fotorealizm
  • Grywalizacja
  • Analiza zachowań użytkownika
  • Wizualizacja
  • Aplikacje dla niepełnosprawnych
  • Informatyka afektywna
  • Film i kino 3D
  • Percepcja wizualna

Kolejne kroki podczas realizacji pracy dyplomowej

Pozwalam sobie na usystematyzowanie kroków, które należy podjąć przy realizacji pracy dyplomowej. Wyrażam tu swoje opinie i wymagania, proszę pamiętać że inni dydaktycy naszego instytutu mogą nie podzielać wszystkich poglądów i zaleceń sformułowanych w tym dokumencie.

Wybór tematu

Pierwsza najważniejsza sprawa, to mieć świadomość celów pracy. Wybierając zagadnienie muszę sobie zadać pytanie, czemu ma służyć moja praca i dlaczego wybrałem właśnie taką tematykę. Jeszcze nim zostanie sprecyzowany temat, który zostanie wysłany na radę dydaktyczną. Należy sprawdzić kto zajmuje się podobną tematyką i jakie są najpopularniejsze rozwiązania w tej dziedzinie. Jeśli nikt wcześniej nie zajmował się podobnymi rzeczami, to albo jesteś geniuszem albo proponowane rozwiązanie nie ma sensu . Kiedy już będziesz pewien że chcesz się zająć właśnie tym zagadnieniem. Wyślij do mnie e-maila z proponowanymi tematami pracy. Kiedy razem ustalimy zakres i cel pracy możemy zacząć procedurę zgłaszania tematu na radę dydaktyczną.

Przegląd literatury i podobnych rozwiazań

Czy zastanawiałeś się ile dziennie na całym świecie powstaje nowych prac naukowych? Jak wśród tak dużej ilości wybrać te najwartościowsze czy wyszukiwarka gogle zawsze znajdzie nam wiarygodne źródła informacji. Czy formułując tezę pracy, możemy opierać się na opiniach ludzi bez autorytetu naukowego. Wyszukując prac związanych z naszą tematyką, najlepiej jest korzystać ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł informacji. W pracach dyplomowych zaleca się cytować jednostki piśmiennictwa o dużej wiarygodności. Prócz źródeł dostępnych w bibliotece uczelni, dostęp do treści wielu aktualnych i wiarygodnych publikacji naukowych można również uzyskać za pomocą specjalistycznych wyszukiwarek internetowych. Poniżej znajduje się spis polecanych przeze mnie źródeł bibliograficznych:

Część praktyczna pracy

W pracy magisterskiej największy nacisk kładzie się na część dodaną. Praca magisterska powinna być twórcza, innowacyjna, wnikliwa, opierać się na samodzielnych ustaleniach magistranta. Istotne bardzo jest by podczas realizacji pracy powstała lub zostało opisne nowe rozwiązanie lub zjawisko. Istotne jest by porównać zaproponowane rozwiązanie z istniejącymi rozwiązaniami. Analiza powinna opierać się na znanej metodologi badawczej. Ważne jest by przedstawić harmonogram pracy (określić kamienie milowe i terminy realizacji założonych zadań). a następnie podcas systematycznej pracy wykonać je wszystkie w skończonym czasie.

Część pisemna pracy

1. Struktura pracy

Strona tytułowa - według wzoru. Rozdział 1 zawierający podrozdziały: „Wstęp”, „Cel” - co chcemy zrobić, „Założenia” - przyjęte ograniczenia projektu, propozycja użycia konkretnych technologii, „Zakres pracy;” - po 2-3 zdania, co zawierają kolejne rozdziały pracy. Rozdziały {2, 3, ..., n-1}. Rozdział n: „Podsumowanie i wnioski”. „Bibliografia” (rozdział nienumerowany): J. Kowalski, Z. Nowak, „Tytuł publikacji”, wydawca/konferencja, rok lub „Tytuł witryny”, witryna internetowa http://..., stan na dzień ... „Streszczenie angielskie” (rozdział nienumerowany). Oświadczenia według wzorów z Załączników 1, 2 i 3.

2. Kolejność powstawania pracy

Strona tytułowa - robocze wersje w dowolnej fazie zaawansowania powinny zawierać tytuł. Rozdziały 2..n-1 i bibliografia « jeśli czytasz ten tekst pierwszy raz, to prawdopodobnie jesteś na tym etapie. Rozdziały 1 i n. Streszczenie angielskie - cel założenia, wyniki, podsumowanie - jedna cała strona. Oświadczenia.

3. Skład pracy

Tekst przystosowany do druku jednostronnego. Tekst powinien być justowany (wyrównany do lewej i do prawej). Interlinia 1.5 (150%). Numeracja rozdziałów i podrozdziałów w formacie: 1, 1.1, 1.1.1. Numeracja rysunków zawiera dwie liczby, według wzorca: . Numeracje wzorów, listingów i tabel są analogiczne jak wyżej i niezależne. Do każdego wzoru, rysunku, tabeli, listingu musi być odniesienie w tekście pracy możliwie blisko jego występowania. Listy numerowane mają kropkę po numerach, treść każdego elementu zaczyna się wielką literą a kończy kropką. Elementy list nienumerowanych zaczyna się małą literą a kończy przecinkiem (oprócz ostatniego elementu, który kończy się zazwyczaj kropką). W tekście nie powinno być wielokrotnych spacji (zamieniaj „ ” na „ ” tak długo, aż nie będzie wielokrotnych spacji). W tekście nie powinno być spacji przed kropkami, przecinkami, średnikami i dwukropkami (zamień „ ,” na „,”, „ .” na „.”, „ ;” na „;” i „ :” na „:”) oraz spacji z prawej strony nawiasu otwierającego i spacji z lewej strony nawiasu zamykającego (zamień „( ” na „(” i „ )” na „)”). Przyimki („w”, „o”, „i”, „z”, „u”, „a”) powinny być przyklejone spacją niełamiącą do następnego wyrazu, aby były przenoszone z nim do następnej linii. Teksty „maszynowe” - cytowane listingi oraz polecenia pisane w linii komend powinny być napisane fontem nieproporcjonalnym (maszynowym). Rysunki powinny być podpisane ze wskazaniem na źródło: w nawiasach [ ] – jeśli rysunek został zacytowany ze źródła w bibliografii, w przypisie dolnym bezpośredni link do rysunku – jeśli rysunek został zacytowany ze strony internetowej, której nie ma w bibliografii, w nawiasach „(opracowanie własne)”. Słowniczek: słowo funkcjonalność użyte w znaczeniu „zbiór funkcji” jest błędem, słowo ilość dotyczy rzeczy niepoliczalnych (woda, mleko, pieniądze), jeśli coś jest policzalne (występuje w sztukach), to należy użyć słowa liczba. Do składu użyj dowolnego narzędzia, które znasz na tyle, aby poradzić sobie ze wszystkimi powyższymi wytycznymi.

Literatura
  1. Maciej Sydor, Wskazówki dla piszących prace dyplomowe, Poznań 2014.
  2. Cieciura Marek, Jak Skutecznie Studiować?, Vizja Press & IT 2007
  3. Jacek Wytrębowicz, Rady i zalecenia dla autorów prac dyplomowych i raportów z pracowni dyplomowych, Warszawa 2013.
  4. Ewa Opoka, Uwagi o pisaniu i redagowaniu prac dyplomowych na studiach technicznych, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2003.
  5. Gianfranco Gambarelli, Zbigniew Łucki, Jak przygotować pracę dyplomową lub doktorską, Universitas, Kraków 2001.
  6. Romuald Kolman, Poradnik dla doktorantów i habilitantów, Oficyna Wydawnicza Ośrodka Postępu Organizacyjnego, Bydgoszcz 1996.
  7. Robert Chwałowski, Typografia typowej książki, Helion, Gliwice 2001.
  8. Barbara Osuchowska, Poradnik redaktora i autora. Nauki ścisłe i technika, Wydawnictwo PTWK, Warszawa 1988.
  9. Piotr Kresak, Poradnik dla tłumaczących oprogramowanie firmy Lotus, 1999.
  10. Jerzy Chrząszcz, Jak napisać i obronić pracę dyplomową.
  11. Tomasz Starecki, Praca dyplomowa – jak realizować, jak pisać i dlaczego.
  12. Maciej Drozdowski, Jak pisać prace dyplomowe - uwagi o formie.
  13. Krzysztof Czarnocki, Informacje dla autorów prac magisterskich, dyplomowych.
  14. Tadeusz Kaczmarek, Poradnik dla studentów piszących pracę licencjacką lub magisterską.

Procedura formalna

Ta część jest bardzo uciążliwa. Pełno w niej zawiłości. Można to jednak potraktować jako grę (tzw. grywalizacja). Wykonanie wszystkich punktów i zdobycie wszystkich podpisów przy napisanej pracy sprawi Ci wiele radości. Cała skomplikowana procedura mieści się na stronie Wydziału. Postaram się jednak pomóc. Poniżej przekazuję Ci tajemną instrukcję jakie dokumenty i kiedy powinny zostać uruchomione przez nas (tak tak ja też uczestniczę w tej grze).

  1. Ustalamy temat i zakres pracy.
  2. Należy razem z promotorem wypełnić kartę pracy dyplomowej .
  3. Wypełnioną kartę promotor dostarcza do zatwierdzenia przez komisje dydaktyczne.
  4. Należy wyznaczyć hipotycznego recenzenta. W tym celu należy umieścić jego nazwisko w karcie pracy dyplomowej którą powinien podpisać hipotetyczny recenzent.
  5. Kończymi pisać pracę dyplomową.
  6. Pracę dyplomową należy złożyć u promotora w wersji OSTATECZNEJ (elektronicznej i drukowanej) do końca semestru. Na tej podstawie dokonywany jest niezwłocznie WPIS W SYSTEMIE SID!
  7. Kolejnym dokumentem który powinien zostać wypełniony to "Kata powołania recenzenta". Dokument kolejno podpisuje : Recenzent, Promotor, Dyrektor i Dziekan.
  8. Razem z pracą Dyplomant składa:
  9. Od daty złożenia jest TYDZIEŃ na wdrożenie PROCEDURY ANTYPLAGIATOWEJ. W tym czasie Promotor wypełnia dokument "protokół orginalności pracy "
  10. Od daty wpisu w SIDzie są TRZY TYGODNIE do złożenia w dziekanacie wydrukowanej pracy, podania o dopuszczenie do obrony i pozostałych dokumentów.
  11. Na stronie www.absolwenci.p.lodz.pl należy pobrać „Wniosek do egzaminu dyplomowego”. Mając wniosek należy zebrać wszystkie podpisy i ustalić z promotorem termin obrony i skład komisji
  12. Złożenie pracy i dokumentów w dziekanacie powinno nastąpić przynajmniej na DWA TYGODNIE przed planowanym terminem egzaminu dyplomowego.
  13. Przed obroną należy odebrać protokół z Dziekanatu