Praca inżynierska

Jeśli jesteś zainteresowany pisaniem pracy pod moim kierownictwem, przeczytaj uważnie niniejsze informacje

Praca dyplomowa inżynierska jest sprawozdaniem z samodzielnie wykonanego zadania zawodowego lub naukowego. Praca inżynierska potwierdza, że ich autor, wykorzystując zdobytą na studiach wiedzę i kompetencje, potrafi zrealizować cel pracy zgodny z kierunkiem studiów. Polega na samodzielnym rozwiązaniu zadania w ramach jednej lub kilku dyscyplin naukowych zgodnych z kierunkiem studiów. Jej autor wykazuje się pogłębioną wiedzą oraz umiejętnością jej zastosowania w zakresie podjętego tematu. Dodatkowo wykazuje się biegłością poszukiwania i wykorzystania piśmiennictwa wspierającego cel pracy. Rezultaty pracy mają charakter użytkowy, mogą mieć charakter poznawczy. Realizując pracę inżynierską powinieneś wykonać zadanie inżynierskie, które następnie opiszesz w pracy dyplomowej. Jeśli masz pomysł który pokrywa się z moimi zainteresowaniami naukowymi i pozanaukowymi, możemy razem sprecyzować temat twojej pracy inżynierskiej i rozpocząć współpracę.

Proponowana tematyka

Poniżej znajdują się zagadnienia w ramach których możesz sprecyzować tematykę twojej pracy inżynierskiej.

  • Fotorealizm
  • Grywalizacja
  • Analiza zachowań użytkownika
  • Wizualizacja
  • Aplikacje dla niepełnosprawnych
  • Informatyka afektywna
  • Film i kino 3D
  • Percepcja wizualna

Kolejne kroki podczas realizacji pracy dyplomowej

Pozwalam sobie na usystematyzowanie kroków, które należy podjąć przy realizacji pracy dyplomowej. Wyrażam tu swoje opinie i wymagania, proszę pamiętać że inni dydaktycy naszego instytutu mogą nie podzielać wszystkich poglądów i zaleceń sformułowanych w tym dokumencie.

Wybór tematu

Pierwsza najważniejsza sprawa, to mieć świadomość celów pracy. Wybierając zagadnienie muszę sobie zadać pytanie, czemu ma służyć moja praca i dlaczego wybrałem właśnie taką tematykę. Jeszcze nim zostanie sprecyzowany temat, który zostanie wysłany na radę wydziału. Należy sprawdzić kto zajmuje się podobną tematyką i jakie są najpopularniejsze rozwiązania w tej dziedzinie. Jeśli nikt wcześniej nie zajmował się podobnymi rzeczami, to albo jesteś geniuszem albo proponowane rozwiązanie nie ma sensu . Kiedy już będziesz pewien że chcesz się zająć właśnie tym zagadnieniem. Wyślij do mnie e-maila z proponowanymi tematami pracy. Kiedy razem ustalimy zakres i cel pracy możemy zacząć procedurę zgłaszania tematu na radę wydziału.

Przegląd literatury i podobnych rozwiazań

Czy zastanawiałeś się ile dziennie na całym świecie powstaje nowych prac naukowych? Jak wśród tak dużej ilości wybrać te najwartościowsze czy wyszukiwarka gogle zawsze znajdzie nam wiarygodne źródła informacji. Czy formułując tezę pracy, możemy opierać się na opiniach ludzi bez autorytetu naukowego. Wyszukując prac związanych z naszą tematyką, najlepiej jest korzystać ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł informacji. W pracach dyplomowych zaleca się cytować jednostki piśmiennictwa o dużej wiarygodności. Prócz źródeł dostępnych w bibliotece uczelni, dostęp do treści wielu aktualnych i wiarygodnych publikacji naukowych można również uzyskać za pomocą specjalistycznych wyszukiwarek internetowych. Poniżej znajduje się spis polecanych przeze mnie źródeł bibliograficznych:

Część praktyczna pracy

W pracy inżynierskiej większy nacisk kładzie się na część praktyczną. Istotne bardzo jest by podczas realizacji pracy powstał jakiś praktyczny twór. Może to być program komputerowy, film animowany czy przeprowadzenie analizy w postaci porównania wyników przeprowadzonych badań. Ważne jest by przedstawić harmonogram pracy (określić kamienie milowe i terminy realizacji założonych zadań). a następnie podcas systematycznej pracy wykonać je wszystkie w skończonym czasie

Procedura formalna

Ta część jest bardzo uciążliwa. Pełno w niej zawiłości. Można to jednak potraktować jako grę (tzw. grywalizacja). Wykonanie wszystkich punktów i zdobycie wszystkich podpisów przy napisanej pracy sprawi Ci wiele radości. Cała skomplikowana procedura mieści się na stronie Wydziału. Postaram się jednak pomóc. Poniżej przekazuję Ci tajemną instrukcję jakie dokumenty i kiedy powinny zostać uruchomione przez nas (tak tak ja też uczestniczę w tej grze).

  1. Ustalamy temat i zakres pracy.
  2. Należy razem z promotorem wypełnić kartę pracy dyplomowej .
  3. Wypełnioną kartę promotor dostarcza do zatwierdzenia przez komisje dydaktyczne.
  4. Należy wyznaczyć hipotycznego recenzenta. W tym celu należy umieścić jego nazwisko w karcie pracy dyplomowej którą powinien podpisać hipotetyczny recenzent.
  5. Kończymi pisać pracę dyplomową.
  6. Pracę dyplomową należy złożyć u promotora w wersji OSTATECZNEJ (elektronicznej i drukowanej) do końca semestru. Na tej podstawie dokonywany jest niezwłocznie WPIS W SYSTEMIE SID!
  7. Kolejnym dokumentem który powinien zostać wypełniony to "Kata powołania recenzenta". Dokument kolejno podpisuje : Recenzent, Promotor, Dyrektor i Dziekan.
  8. Razem z pracą Dyplomant składa:
  9. Od daty złożenia jest TYDZIEŃ na wdrożenie PROCEDURY ANTYPLAGIATOWEJ. W tym czasie Promotor wypełnia dokument "protokół orginalności pracy "
  10. Od daty wpisu w SIDzie są TRZY TYGODNIE do złożenia w dziekanacie wydrukowanej pracy, podania o dopuszczenie do obrony i pozostałych dokumentów.
  11. Na stronie www.absolwenci.p.lodz.pl należy pobrać „Wniosek do egzaminu dyplomowego”. Mając wniosek należy zebrać wszystkie podpisy i ustalić z promotorem termin obrony i skład komisji
  12. Złożenie pracy i dokumentów w dziekanacie powinno nastąpić przynajmniej na DWA TYGODNIE przed planowanym terminem egzaminu dyplomowego.
  13. Przed obroną należy odebrać protokół z Dziekanatu